Результати впровадження навчання із використанням технологій дистанційного навчання у 2021/2022 н.р.
Про результати впровадження
навчання із використанням технологій
дистанційного навчання у 2021/2022 н.р.
Епідеміологічна ситуація та війна , що розпочалася з 24 лютого в Україні, змусила активно залучити дистанційні форми навчання до освітнього процесу у ліцеї. Дистанційне навчання - нова форма організації освіти закладу, яка ґрунтується на поєднанні традиційних з інноваційними інформаційно-цифровими методами викладання матеріалу, що дає можливість здобувати повноцінну якісну освіту або підвищувати кваліфікацію в умовах віддаленого навчання або роботи. Завдяки правильній організації роботи , яка зосереджена на наданні реальної, дієвої допомоги педагогам закладу, вдосконаленні їх медіаграмотності щодо впровадження в освітньому процесі інформаційно-комунікативних технологій, учителі-предметники змогли гідно прийняти неочікуваний виклик - роботу у віддаленому режимі.
З 18.10 по 05.11. 2021 року тривало навчання поза межами закладу І семестрі та з 27.01. по 31.05.2022 року у ІІ семестрі. Адміністрацією були визначені та озвучені на засіданні педагогічної ради перші кроки організації дистанційного навчання а саме:
повторне опрацювання нормативно-правової бази (листів та Положень керуючих органів);
корегування робочих освітніх програм та навчальних планів;
формування відповідних наказів та розпоряджень у ліцеїї.
Головною метою використання технологій дистанційного навчання в ліцеї стало забезпечення постійного доступу здобувачів освіти до електронних освітніх ресурсів шляхом використання сучасних інформаційних технологій та телекомунікаційних мереж.
Із метою вироблення єдиного підходу до вирішення певних матеріально-технічних проблем у перші дні оголошення дистанційного навчання також були проведенні обговорення актуальних питань, аналіз різних думок щодо організації освітнього процесу в умовах віддаленого режиму. Керівники МО разом з учителями на засіданнях детально опрацювали нормативну базу щодо дистанційного навчання, розглянули питання раціонального використання технологій дистанційного навчання під час карантину та воєнного стану.
Для ефективного запровадження технології дистанційного навчання перед учителями-предметниками були поставленні такі завдання:
дистанційний виклад навчального матеріалу та виконання навчальних планів і програм;
формування єдиного освітнього простору в межах початкової, базової та середньої освіти;
реалізація потреб здобувачів освіти в освітніх послугах;
підвищення мобільності й активності учнів;
індивідуалізація навчання;
забезпечення повноцінної якості освіти ;
підготовка учнів до ЗНО;
об’єктивне оцінювання рівня навчальних досягнень учнів .
На допомогу у вирішенні завдань, викликів, зумовлених запровадженням дистанційного навчання застосовувалися можливості сайту. Сайт ліцею - основний елемент дистанційного навчання: розміщення новин, оголошень, повідомлень, інформацій гарантує своєчасне вирішення всіх проблемних питань, пов’язаних із дистанційним навчанням. У розділі «Дистанційне навчання» розміщені номативні документи, листи МОН, накази по Корчицькому ліцеї щодо впровадження дистанційного навчання, а також завдання учням 1-11 класів для самоопрацювання під час дистанційного навчання.
Учителі ліцею застосовували різні підходи щодо організації освітнього процесу . Для ефективної віддаленої роботи важливо постійно бути на зв’язку, а також мати зручні інструменти для організації освітнього процесу. Всю робочу комунікацію вчителі ліцею перенесли в онлайн, а отже, створили робочі чати у класах . Viber-групи («Вчителі КЛ», «Класні керівники», «Групи класів») створені для роботи з учнями, у яких учителі розміщують конспекти, аудіо, відео, пояснення щодо виконання завдань, посилання на відео у YouTube.
91% учителів використовували для комунікації з учнями соціальні мережі( вайбер,телеграм, фейсбук).
Майже всі вчителі використовували сервіс Zoom під час дистанційного навчання для проведення відео- чи аудіоконференцій. Під час онлайн-уроків у Zoom педагоги презентували навчальний матеріал, пояснювали складні пункти у завданнях тем, давали відповіді на запитання. Також учителі надсилати учням корисні посилання на інтернет-джерела з відеоуроками, презентаціями, лексико-граматичними вправами тощо . Учасники Zoom конференцій могли комфортно почуватися на уроці. Під час виконання тестових завдань із чита Загалом, Zoom – це можливість проведення звичайного уроку в комфортних та цікавих для здобувачів освіти умовах. Таким чином, Zoom став цікавим здобувачам освіти для використання. Результати анкетування учнів показали, що учням все подобається , вони мають можливість спілкуватися з учителем, ставити йому запитання і не лише в Zoom, а й у Вайбер Телеграм.
Популярним сервісом став YouTube. 89% учителів, використовуючи відповідний відеоконтент, а саме: відеоуроки (із детальним поясненням і вправами на закріплення), урізноманітнювали освітній процес, сприяли засвоєнню навчального матеріалу, розвитку креативності. Вчителі ефективно використовували для пояснення навчального матеріалу відеолекції та відеоуроки (відеоуроки від Українського проєкту «Всеукраїнська школа онлайн», «Навчання без меж» «Інтелект Україна» тощо). Для учнів відеоурок став дуже зручним ресурсом, який частково компенсував відсутність онлайн-уроків – це насамперед можливість повернутися до незрозумілих моментів та переглянути пояснення кілька разів, повільніше, з паузами, відповідно до власного стилю навчання.
При створенні дистанційних уроків створенні дистанційних уроків вчителі застосовували такі принципи візуального дизайну:
якісне оформлення та представлення навчального матеріалу з урахуванням принципів візуалізації різноманітної інформації;
доступне пояснення матеріалу з використанням:
· відеолекцій та відеоуроків (Youtube, власні (авторські));
· презентацій;
· опорних конспектів, таблиць, схем, алгоритмів;
· роботи з підручником;
· робочих аркушів, бланків;
доступна, компактна та негроміздка інформація.
Учителі, які викладали в 11-му класі (Цибанюк О, Ковтонюк Т., Кіндюк Г., Сітарук О.), пропонують учням виконання завдань за допомогою тренажера підготовки до ЗНО на платформі «Всеосвіта» перевагами якого є: повна база тестів; ЗНО за всі роки в одному місці; необмежений доступ до тестувань з усіх предметів; конструктор тестів.
Учителі ліцею у дистанційній роботі використовують освітній IT-проєкт «На урок», інструментами якого є: бібліотека онлайн-тестів; вебінари для вчителів; інтернет-конференції; онлайн-проєкти.
На думку педагогів ліцею перевагами сервісу є:
відкрита база тестів;
інтеграція з особистим кабінетом учителя;
можливість роздрукувати тести;
робота в реальному часі самостійно чи групою;
12-бальна система оцінювання.
Основним доступним ресурсом, що використовують учителі ліцею впродовж дистанційного навчання, є Viber. Завдяки цьому незамінному мобільному додатку завжди є можливість підтримувати зв'язок між усіма учасниками освітнього процесу, комунікувати з учнями, прикріплювати відеоуроки, корисні посилання та здійснювати зворотній зв’язок зі здобувачами освіти.
Зворотній зв’язок реалізовується за допомогою:
виконання тестів у “На урок»;
надсилання виконаних завдань;
отримання відповідей учнів через онлайн зв’язок,
фотозвітів, відеозвітів виконаних робіт у Viber групи.
Зворотній зв’язок з учнями підтверджував їх зацікавленість у тому, аби отримувати якісні знання.
Класні керівники, педагог-організатор, вихователь ГПД , бібліотекар намагалися в умовах віддаленого навчання урізноманітнити дозвілля учнів. Свої плани роботи вони адаптували до дистанційної форми і проводили виховні заходи онлайн. Класні керівники надавали індивідуальну допомогу батькам або дітям в таких питаннях: як скидати відео, як прикріпити зроблене завдання, як працювати в Zoom тощо.
Дуже важливою під час дистанційного навчання стала психологічна підтримка як дітей, так і дорослих, адже вони навчалися в незвичних умовах, але в попередньому темпі. Тут на допомогу учасникам освітнього процесу прийшла соціальний педагог.
99 % батьків вважають, що існує зворотній зв’язок учнів та вчителів, організовано спілкування з вчителями та класними керівниками.
Було організовано роботу з учасниками освітнього процесу щодо відстеження дистанційного навчання (розробка анкет і їх опрацювання, надання рекомендацій); проводилися, за потреби, у дистанційному режимі консультації для всіх учасників освітнього процесу.
Адміністрація ліцею протягом дистанційного навчання координувала та здійснювала контроль за виконанням освітніх програм учителями, проводила індивідуальні консультації з учителями–предметниками щодо забезпечення рівного доступу до отримання якісних освітніх послуг, об’єктивного оцінювання учнів тощо. З цією метою була проведена педагогічна рада , влаштовувалися онлайн-оперативки, онлайн-наради.
Перевагами дистанційного навчання є:
можливість навчатися у своєму темпі, сприяє формуванню критичного мислення, ставить у пріоритет якість засвоєних знань, а не кількість виконаних завдань, спрямовує учнів на шлях самостійності й свідомості;
можливість самостійно вирішувати, скільки часу потрібно для засвоєння матеріалу та вільно планувати, ефективно використовувати свій вільний від навчання час;
постійна можливість спілкуватися із вчителями в режимі відеолекції, в мережі вайбер-групи, електронної пошти або online-програми ZOOM.
Безперечною є зручність дистанційної форми для учнів старшої та середньої школи, що надає можливість постійного доступу до навчальних та інформаційних матеріалів (у зручний час для будь-якого учня з будь-яким графіком роботи ), отримання консультативної допомоги вчителя, наявність прикладів та зразків оформлення контрольних, самостійних робіт, звітів, відповідей тощо, відсутність необхідності пошуку спеціальної літератури та джерел, що перелічені та найчастіше на які є гіперпосилання в дистанційному уроці. Тобто мотивований учень, котрий прагне до самовдосконалення і підвищення свого освітнього рівня, оцінює виключно позитивно таку форму навчання. Метою дистанційного навчання є стимулювати самостійну навчальну діяльність здобувачів освіти, оскільки лише ті знання, які людина набула самостійно, завдяки власному досвіду, думці й діям, стають справді її особистісним здобутком.
Перевагами дистанційної форми навчання для вчителів є, безумовно, простота і зручність корегування вже створеного навчального матеріалу відповідно до календарно-тематичного планування, додавання актуальних матеріалів та посилань, удосконалення системи контролю знань, оновлення, заміна та доповнення завдань, бази тестів, автоматична перевірка та оцінювання тестових завдань тощо.
Головна складність для учнів − самостійно змусити себе навчатися. 7% учнів здобувають знання самостійно, батьки їх не контролюють, 83% учнів вчаться самостійно під контролем батьків, 10% - учаться тільки з допомогою батьків. Але ж самостійна робота здобувача освіти є суттєвим елементом освітнього процесу, її частка складає понад 50-70% навчального часу, відведеного на вивчення дисципліни. Отже, цю проблему кожен учень має вирішити самостійно. Мотивації з боку вчителів, на наш погляд, достатньо (вищий бал за своєчасне виконання завдань, додаткові бали за виконання додаткових завдань, цікаві актуальні інформаційні матеріали, відеоматеріали тощо).
Також існувала низка психологічних особливостей, які стали перешкодою до сприйняття дистанційного навчання як звичної навчальної діяльності з тим мотиваційним змістом, до якого всі звикли. До таких особливостей можна віднести:
мінімальну присутність або ж повну відсутність живого діалогу з учителем, який не може відступати від програми, а діє тільки в її межах;
відсутність (в деяких випадках) індивідуального підходу, що призводить до того, що в межах дистанційного навчання неможливо врахувати особливості кожного учня і знайти до нього підхід (неможливо «заставити» здобувачів освіти одночасно виконувати завдання – один реагує і відповідає миттєво на запитання, завдання, інший – розгортає і переглядає його лише в кінці дня);
відсутність можливості реалізовувати потребу в спілкуванні, ділитися знаннями між учнями;
ускладненість зовнішнього контролю учня з боку вчителя; результат дистанційного навчання здебільшого залежить тільки від самодисципліни учня, від його вольових якостей, які не завжди можуть знаходитися на належному рівні;
труднощі у визначенні рівня знань учня завдяки дистанційному контролю знань, у ході якого він може користуватися матеріалами або підказками, фотозвітами вже перевірених робіт, оскільки всі роботи надсилаються неодночасно, користування ГДЗ тощо.
Були певні складнощі дистанційної форми навчання і для вчителів: необхідність адаптації завдань під можливості віддаленої роботи, невпевненість у самостійності виконання завдань певним учнем, складність оформлення навчальних матеріалів згідно з діючими стандартами. Ці питання залишаються відкритими і потребують вирішення на випадок продовження дистанційного навчання. Проблемними моментами дистанційної форми залишається мотивація учнів . На думку педагогів( 68%) в учнів знизився інтерес до вивчення дисциплін. Учителі ліцею відзначили, що важко передбачити, чи самостійно виконують завдання діти, що значно впливає на об’єктивність оцінювання.
Упродовж дистанційного навчання вчителі ліцею мали змогу вдосконалювати особистісні якості без відриву від роботи. Вчителів активно відвідували онлайн-тренінги, вебінари, дистанційні курси підвищення кваліфікації, самостійно опановували цифрові інструменти.
Злагоджена робота педагогічного колективу, наполегливість та старанність учнів, контроль та відповідальність з боку батьків - все це забезпечило належне виконання освітніх програм, додержання вимог Державного стандарту загальної середньої освіти, засвоєння учнями навчального матеріалу та сприяло успішному завершенню навчального року.
Заступник директора з НВР Галина КІНДЮК